Pokládka zámkovej dlažby

Pokládka zámkovej dlažby

Zhotovenie zámkovej dlažby v prevedení KVASNA-EXTERIÉR-STAVO s.r.o. znamená nechať si položiť dlažbu so zárukou na odvedenú prácu od skutočných expertov s viac ako 18 ročnou praxou.

1. krok pri montáži dlažby – príprava priestoru

Pokládku dlažby najradšej robíme až na samotný záver, po dokončení prác na stavbe a jej okolí. Zabráni sa tak jej poškodeniu farbou alebo niečim ešte. Montáž dlažby pri rodinnom dome trvá zhruba 3 dni.

2. krok – pokládka vyžaduje starostlivú prípravu podkladu

Správne položené dlažobné kocky sú cez výplň škáry vo vzájomnom kontakte so susednými kockami. Zaťaženie pri prejazde automobilom sa tak plošne prenáša na podklad dlažby. Platí, že dlažba je len taká dobrá, ako dobrý je jej podklad.

Podklad ukladáme na zhutnený základ (pôda) v tzv. mrazuvzdornej úrovni. Pri montáži by sa mal byť chránený pred mrazom, a preto nie je vhodné klásť zámkovú dlažbu v zimných mesiacoch.

Hrúbka podkladu záleží od dopravné zaťaženia. Pre rodinné domy a chodníky postačuje hrúbka do 20 cm. Pre plochy kde sa očakáva pohyb vozidiel ťažších ako osobný automobil dávame podklad hrubý 30-40 cm.

Na základný podklad pri zhotovovaní zámkovej dlažby používame mrazuvzdorný štrk so hrúbkou 0-32 mm. Materiál nanesieme v rovnakej výške, rovine a sklone akú má kladená dlažba. Podklad po zarovnaní zhutňujeme vibračným strojom.

3. krok – zhotovenie podložia pre dlažobné kocky

Po príprave podkladu nasleduje zhotovenie podložia. Na podložie sa použije jemný piesok, ktorý sa natiahne sa tak, aby boli dlažobné kocky 1 cm nad plánovanú výšku. Podložie nezhutňujeme aby sme získali priestor na zarovnanie rozdielnych výšok kociek vzniknutých vo výrobnom procese.

4. krok – pokládka samotnej zámkovej dlažby

Kocky zámkovej dlažby montujeme približne 3 – 5 mm od seba. Smer montáže je od položenej časti k otvorenému podkladu, na ktorý po tom ako sme ho natiahli už nevstupujeme. Pri väčšom dopravnom zaťažení je nevyhnutné klásť dlažbu do kríža a dodržiavať odstup 3 – 5 mm. Ak je treba tak kocky pílime vodnou pílou, tak aby nám presne zapadli na svoje miesto.

5. krok – vibrovanie spevneného povrchu

Pred tých než použijeme vibračný stroj s gumenou podložkou najskôr jemný pieskom rozmetieme do medzier medzi kockami a zvyšok z dlažby dôkladne pozametáme. Dôsledne pobeháme s vibračným strojom a ešte raz uvoľnené špáry v dlažby vyplníme pieskom.

Pokládka zámkovej dlažby a cena

Cena za montáž zámkovej dlažby je veľmi pekná a líši sa od každého zákazky k zákazke. Do koncového čísla vstupuje počet m2 pokládok, náročnosť na detail, hrúbka podkladu a množstvo pomocných zemných prác. Pre orientačnú predstavu môže nazrieť do nášho cenníka, ale najlepšie spravíte, ak nás kontaktujete za účelom nezávislej cenovej ponuky.

Niektoré naše práce

Tu sú fotografie našej vybranej práce. Prvý obrázok je pokládka rodinného domu v okrese Banská Bystrica, ďalej nasleduje príjazdová brána v okrese Nitra, hotel okres Zvolen a opäť rodinný dom okres Bratislava.

Kontaktný formulár